Punkevní.jeskyně.net - stránky o Punkevní jeskyni a propasti Macocha. Fotografie Moravského Krasu a jeho přírodních památek.

Punkevní jeskyně

Na této stránce je popsán systém krasových jeskyní u propasti Macocha. Jak se dá na místo dostat píši na stránce cesta k Punkevní jeskyni.

Focení

Uvnitř Punkevní jeskyně se smí fotit, pokud si zaplatíte příplatek asi 30Kč. Oproti vstupence za dostanete k tomu povolení, ale po vstupu to již nikdo nekontroluje a asi není problém fotit i bez povolení. Chce to však velmi dobrý foťák, aby z fotek něco bylo. V jeskyni je totiž jen velmi slabé osvětlení.

Celá prohlídka Punkevní jeskyně trvá asi hodinu. Je to v podstatě jednosměrná cesta napříč menšími i většími jeskyněmi, nazývané Dómy. U každé Vám průvodce řekne její název, například Přední dóm nebo Reichenbachův dóm, občas nějakou historku a ukáže Vám hlavní objekty dané jeskyně. První část prohlídky chodíte pěšky za průvodcem, ta končí na dně propasti Macochy. V druhé části se provázená skupina lidí rozdělí a nový průvodci-převozníci Vás provezou další částí prohlídky po říčce Punkvě. Po cestě se pravděpodobně budete míjet s prázdnými lodičkami v protisměru, mají to docela pěkně rozplánované, ale občas jim to nevyjde a někdo musí couvat :). Při plavbě byste správně neměli fotit, asi abyste si v honbou za pěkným snímkem nerozrazili hlavu o skálu z druhé strany :D.

Krápník - trpaslík
Fotka trpaslíka z profilu. Za ním je vidět nějaká "váza", která je nahoře tak plochá proto, protože na ní kape voda z vysoké výšky.

Malé krápníky
Fotka s malými krápníky - stalagmity.

Každopádně na cestě lodičkou je jedna zastávka - vystoupíte a prohlédnete si jeskyni zvanou Masarykův dóm. Tato jeskyně se mi líbila asi nejvíce. Nemá asi cenu moc popisovat co tam je, ale prozradím Vám, že zde obvykle na chvíli zhasínají a nechají jeskyni jen minimálně osvětlenou.

Skoro stalagnát Krápník - anděl
Fotka skoro stalagnátu - ten se však stalagnátem prý už nestane - uvidíte ho na začátku prohlídky. O tom jak se vytváří krápníky piši jinde. Druhá fotka je asi závoj anděla s hlavou v nebesích. Nebo to byl ten závoj vedle? Těžko říct. Bylo to tam docela malé a lidí mraky. Občas toho průvodce úplně ztratíte z obzoru, i když ukazuje baterkou.

Po prohlédnutí Masarykova dómu znovu nasednete na lodičku, okouknete "nohy trpaslíka se vším všudy", nebo jak to ten průvodce říkal a blížíte se ke konci prohlídky. Vysadí Vás v malém přístavu poblíž vchodu.

Pokud si chcete vychutnat vodu jinak než ve studené jeskyni, doporučuji teplé termální lázně, nejblížší kvalitní lázně jsou jak v Čechách tak i v blízkých státech jako Rakousko, Slovensko nebo Maďarsko. Obzvláště české a slovenské lázně jsou relativně levné a kvalitní.


Copyright © 2009-2018 by Zdeněk Hejl - webdesign.
Text těchto stránek nesmíte kopírovat bez souhlasu autora.